2018-2019

fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
foto1
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat
fotomat

 Telewizja Rzeszów w naszym Liceum

 29 listopada 2018 roku odwiedzili naszą szkołę dziennikarze Telewizji Rzeszów, którzy przygotowywali materiał do cyklicznego programu „Podkarpackie tablice i inskrypcje”. Jego celem jest przybliżenie ciekawych wydarzeń i wspaniałych ludzi, upamiętnionych w inskrypcjach i pamiątkowych tablicach na terenie  Podkarpacia, a tworzących historię regionu.

Uczennice: Gabriela Przybek z klasy IIB oraz Andżelika Bajor, Patrycja Borek i Natalia Bereś z klasy IIA udzieliły wywiadu na temat zrealizowanych w naszej szkole projektów: ,, Józef Mehoffer – z Ropczyc po europejską sławę” oraz ,, Ropczyce – Kultura ON”. Podkreśliły, że to z naszego Liceum wypłynął pierwszy impuls, by upamiętnić artystę wywodzącego się z Ropczyc. Już w 2009 roku, w 140 rocznicę urodzin Mehoffera, zorganizowano w naszej szkole sesję popularnonaukową. Oprócz odczytów dotyczących dorobku artysty zaprezentowano na niej projekty witraży wykonane przez młodzież, która bardzo spontanicznie włączyła się w przygotowanie sesji. Projekt „Józef Mehoffer – z Ropczyc po europejską sławę” przygotowany przez panią Martę Rząsę obejmował liczne działania, ale jego najważniejszym efektem było utworzenie sali pamięci artysty, otwartej uroczyście 16 marca 2012 roku. Sala, bogato wyposażona w  reprodukcje witraży, portretów i pejzaży Mehoffera pełni jednocześnie funkcję pracowni języka polskiego, dzięki czemu kontakt młodzieży ze sztuką artysty nie jest okazjonalny. Organizowany cyklicznie konkurs „Znany, sławny, ceniony – życie i twórczość Józefa Mehoffera” utrwala wiedzę o dorobku i pamięć o związku twórcy z Ropczycami. Podtrzymywana jest także przez naszą szkołę współpraca z Muzeum Józefa Mehoffera, a kolejne roczniki młodzieży zwiedzają Pałac pod Szyszkami w Krakowie.

 

 Drugi projekt był realizowany przez uczniów Liceum w ramach IV edycji ogólnopolskiego konkursu  Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu organizowanego przez Klub Jagielloński. Młodzież za motyw przewodni projektu wybrała wówczas postać Józefa Mehoffera. Z przeprowadzonego przez nią sondażu wynikało, że nie wszyscy jeszcze wiedzą, kim był artysta i skąd pochodził. Koordynatorkami działań projektowych były wówczas: Agata Kujda, Zuzanna Maroń i Dominika Mikos z klasy IIB działające w Szkolnym Kole Europejskim. Uczniowie Liceum wykonali w ramach projektu między innymi przewodnik- Questing w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim, pozwalający na zwiedzanie Ropczyc, zorganizowali grę miejską, w której wystąpili przebrani za znajomych i członków rodziny Mehoffera. Przeprowadzili także konkurs na najlepsze selfie z trasy. Zwieńczeniem projektu, który obejmował też wiele innych działań, była jednak ,,Ławeczka Mehoffera” na ropczyckim rynku, trwały pomnik pamięci artysty. Zaangażowanie uczniów doceniło jury konkursowe, które wyróżniło projekt Nagrodą Ekspertów i przyznało młodzieży I miejsce w konkursie. Nasi licealiści pokonali wówczas młodzież ze 160 szkół zgłoszonych do konkursu.  Uroczystego odsłonięcia Ławeczki dokonała prawnuczka sławnego malarza i grafika pani Anna Mehoffer –Lewandowska. Była zaskoczona tym, jak bardzo Ropczyce pielęgnują pamięć o jej krewnym. Wzruszona działaniami uczniów powiedziała wówczas: ,, Nie umiera ten, o którym się jeszcze mówi, więc myślę, że mój pradziad, dzięki Wam, w pewnym sensie jest żywy wśród nas”. Było to ważne wydarzenie w życiu mieszkańców Ropczyc.

Przyjazd  Telewizji Rzeszów przywołał wspomnienia i obudził pamięć o wielkim artyście.

Dziennikarzom towarzyszyła również pani Teresa Kiepiel - Dyrektor Centrum Kultury w Ropczycach. Uczennice bardzo dobrze radziły sobie przed obiektywem kamery, a program z ich udziałem ukaże się niebawem  w telewizji oraz na stronach internetowych.

Cecylia Szędzioł -

opiekun Szkolnego Koła

 Europejskiego

Stypendia dla utalentowanych licealistów z Ropczyc

Wsparcie stypendialne uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne – rok szkolny 2018/2019 to projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, dzięki któremu młodzież z terenu województwa wykazująca się szczególnymi uzdolnieniami i wyjątkowymi osiągnięciami edukacyjnymi otrzymuje pomoc i nagrodę za rzetelną, systematyczną pracę. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach od kilku lat wyróżnia się w powiecie dużą liczbą stypendystów tego programu.  W bieżącym roku szkolnym wszystkie wnioski  składane przez naszych uczniów i ich opiekunów dydaktycznych zostały ocenione pozytywnie pod względem formalnym i merytorycznym przez Komisję Stypendialną i zatwierdzone przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. 12 uczniów naszego Liceum otrzyma stypendium. Oprócz wysokiej średniej ocen wszyscy stypendyści mogą poszczycić się wieloma sukcesami w konkursach przedmiotowych, głównie w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych i matematyki. Każdy uczeń składający wniosek o stypendium opracowuje indywidualny plan rozwoju, dzięki czemu uczy się, jak dokonywać świadomych wyborów i planować kolejne etapy  swojej zawodowej kariery.

 

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy następnych sukcesów!

                                                                                                        Kp

Niepodległa w pieśni i poezji

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, kończąc obchody 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowała spotkanie dla młodzieży z naszego Liceum. W piątek 30 listopada w Czytelni MiPBP w Ropczycach, prof. Władysław Tabasz – prezes TPZR wygłosił wykład  pt. "Pieśń i poezja w służbie Niepodległej".
Podczas spotkania uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach pogłębili wiedzę na temat wybitnych osobowości, które tworzyły „ku pokrzepieniu serc”. Podczas prelekcji prof. Władysław Tabasz zaprezentował utwory polskich poetów, którzy w swej twórczości odnosili się do ważnych momentów w historii naszego narodu. To poezja podkreślająca naszą dumę narodową i poczucie wspólnoty. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież z uwagą i zainteresowaniem wysłuchała wykładu i uzyskała wiele informacji, które wykładowca poparł ciekawą prezentacją multimedialną.

                                                                                                                 SP                                                                            

Co kryje przyszłość

czyli andrzejkowe wróżby w naszej szkole

                      

Pierwsza polska wzmianka literacka o wieczorze wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada pojawiła się w 1557 roku, a zwyczaj sięgał jeszcze głębiej w przeszłość. W coroczne święto zwane andrzejkami, tradycji stało się zadość również w naszym Liceum. Wróżki i wróżbici z klasy IIC, znający sekrety wiedzy tajemnej, odkrywali zainteresowanym przyszłość. Czy „wosk mówi prawdę”, czy obietnice matrymonialne się spełnią? Odpowiedź przyniesie czas, ale, niezależnie od tego, jak potoczy się życie, w kąciku wróżb można było tego dnia oddać się marzeniom i zapomnieć chociaż na chwilę o szkolnej rutynie.                                                                                                      

                                                                                                                                              Kp

Mikołajkowe paczki już w Hospicjum!!!

Charytatywna akcja kompletowania mikołajkowych paczek dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie dobiegła już końca i jak zwykle okazała się pełnym sukcesem.  Uczniowie i pracownicy Liceum podarowali chorym dzieciom mnóstwo prezentów. Były to m.in.: zabawki, książki, gry edukacyjne, artykuły higieniczne, kosmetyki oraz bardzo dużo słodyczy. W imieniu obdarowanych podziękowania dla naszej szkoły przekazali pracownicy hospicjum, wdzięczni za okazane chorym dzieciom serce. Akcję przeprowadzili członkowie szkolnego koła PCK, ale  to bezinteresowność i hojność darczyńców z  naszego Liceum stoi za powodzeniem tego przedsięwzięcia.

Bożena Piekarska

 

 „Chemia w polityce”

27 listopada 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbył się szkolny konkurs chemiczny „Ignacy Mościcki – chemik, który został prezydentem”. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 Ignacy Mościcki urodził się 1 grudnia 1867 roku. Co ciekawe, w tym samym roku przyszli na świat inni wybitni polscy patrioci, uczeni, ludzie zasłużeni dla Ojczyzny, m.in. Józef Piłsudski, Maria Skłodowska – Curie i Władysław Reymont. Ignacy Mościcki był autorem ponad 60 prac naukowych i ponad 40 patentów. Patentował właściwie każde swoje rozwiązanie techniczne. Przyznano mu 17 tytułów doktora honoris causa. Mościcki zmarł 2 października 1946 roku w Szwajcarii. Jego doczesne szczątki zostały sprowadzone do Polski w 1993 roku.

W rywalizacji wzięło udział 11 uczestników z klasy II c. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce: Karolina Tokarska

II miejsce: Mateusz Ciepielowski

III miejsce: Martyna Chojecka

W konkursie wzięły udział także: Dagmara Dudzińska, Agnieszka Fic, Magdalena Misiorek, Klaudia Niepla, Katarzyna Róg, Mariola Świętoń, Julia Tatara, Magdalena Trałka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu albumy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach.

                                                                                                                 US

 

Zagadki współczesnej sztuki i sekrety wieczorów kawalerskich

 

Poznawali uczniowie klasy IB podczas wycieczki do Krakowa 27 listopada 2018 roku. Andy Warhol na wyciągnięcie ręki, pop-art po Holokauście, japoński język kwiatów, Karol Marks w rzeźbie, ranny, który może chodzić i wycinanki polskie - dramatycznie i komicznie, lirycznie i prowokacyjnie czyli w klimacie postmodernizmu poruszaliśmy się w Muzeum Sztuki Współczesnej. Tu wytwory artystów XXI wieku wprawiały w zdumienie i zmuszały ciągle do sławnego pytania „Co artysta miał na myśli?”. Równie wiele emocji  wywołał spektakl "Wieczór kawalerski" w Teatrze Bagatela. Sztuka traktowała nie tyle o szaleństwach tytułowego wydarzenia, ile raczej przedstawiała jego następstwa. A było to prawdziwe poplątanie z pomieszaniem. Nieprawdopodobne zwroty akcji i farsowe sytuacje wprawiły wszystkich w dobry nastrój, który towarzyszył nam do końca podróży.

                                                                                                        Kp

„Drogi do niepodległości"

 

W związku z jubileuszem 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie wielu klas Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach obejrzeli w listopadzie wystawę „Drogi do niepodległości mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego w latach 1914 – 1920” przygotowaną w  Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej oraz wysłuchali wykładów pana Szymona Pacyny i pani Elżbiety Orzech na temat odradzającego się państwa polskiego na naszych terenach. Wśród bohaterów walk o wolność zwiedzający mogli rozpoznać swoich nieżyjących już bliskich i znajomych, dzięki czemu słowa ofiarność i poświęcenie dla ojczyzny nabrały dla młodzieży żywej treści. Były to dla uczniów naszego Liceum niezapomniane lekcje historii.

POMAGAJ Z PACZKĄ!!!

Już po raz siódmy młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach  przystąpiła do akcji "Szlachetna Paczka". Jest to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce oraz jedyny na świecie system pomocy bezpośredniej - konkretny człowiek pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. 
W tym roku chcemy pomóc Panu Józefowi (58l.), który jest osobą samotną i niepełnosprawną. Choroba i rozpad rodziny sprawiły, że z dnia na dzień stracił dach nad głową. Obecnie utrzymuje się tylko ze świadczeń z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w kwocie 645zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia na życie pozostaje mu 145 zł. 
Ty również możesz przyłączyć się do akcji "Szlachetna Paczka" i pomóc. 
"Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego" - Papież Franciszek.

Ropczyckie licealistki bezkonkurencyjne

 

23 listopada 2018 roku w hali widowiskowo-sportowej w Ropczycach odbył się turniej tenisa stołowego w ramach Licealiady. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Małgorzata Kot i Kinga Bielarska z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach okazały się bezkonkurencyjne. Zwyciężyły we wszystkich grach i zajęły I miejsce.

Nowatorskie e-usługi

w podkarpackich

bibliotekach pedagogicznych

Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mogą stać się czytelnikami i korzystać z bogatych zbiorów podkarpackich bibliotek pedagogicznych, nawet nie wychodząc z domu. Oferują to nowe usługi dostępne za pośrednictwem katalogu bibliotecznego INTEGRO https://opac.pbw.org.pl/integro

Są to następujące usługi:

 - zdalne wypożyczenia książek - możliwość zamówienia książek z dostawą przez kuriera na dowolny adres w Polsce. Zwrot książek do bibliotek możliwy jest tak jak obecnie, czyli osobiście, lub przez odesłanie ich przesyłką rejestrowaną,  

 - internetowe zamawianie skanów - można poprzez katalog elektroniczny zamówić skan fragmentu książki lub artykułu z czasopisma. Po wykonaniu skanu przez pracowników biblioteki plik można pobrać poprzez katalog elektroniczny, w portalu biblioteki w chmurze bibliotecznej lub z poziomu aplikacji mobilnej,

 - internetowe zamawianie kserokopii– w katalogu biblioteki pedagogicznej można zamówić  kserokopię artykułów z czasopism lub fragmentów książki. Po uiszczeniu opłaty za usługę kserokopie takie mogą być wysłane za pośrednictwem kuriera lub czekać w wybranej bibliotece na osobisty odbiór,

 - zapisanie się do biblioteki– jeżeli nie jest się czytelnikiem, można zapisać się do dowolnej biblioteki pedagogicznej przez Internet, a swoje dane osobowe potwierdzić z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP. Dzięki temu, nawet bez osobistej wizyty, można zostać czytelnikiem i w pełni korzystać z bibliotecznych zasobów i usług.

Poprzez portal https://rzeszow.pbw.org.pl są świadczone usługi polegające na:

 - zgłaszaniu propozycji zakupowych z możliwością głosowania– po wypełnieniu krótkiego formularza można wskazać, jakiej książki brakuje w zbiorach. Inni czytelnicy mogą oddawać głosy na takie propozycje.

 - internetowej rezerwacji komputerów – jeżeli ktoś zechce popracować na komputerach udostępnionych w placówkach bibliotek pedagogicznych, może zarezerwować jeden z nich dla siebie i mieć pewność, że po przyjściu do biblioteki będzie on na niego czekał.

 - komunikacji z biblioteką – masz pytanie? Możesz porozmawiać z pracownikiem biblioteki przez czat dostępny na stronie PBW, a jeżeli biblioteka będzie zamknięta, to możesz wysłać maila. 


Godna polecenia jest darmowa aplikacja e-Biblioteki Pedagogiczne dostępna na platformach mobilnych     

Aby w pełni wykorzystać możliwości aplikacji, należy zalogować się za pomocą danych (login, hasło) takich samych jak przy logowaniu się do katalogu elektronicznego.

W aplikacji można:

 - przeszukiwać katalog, 

 - zamawiać i rezerwować materiały biblioteczne do wypożyczenia, 

 - prolongować wypożyczone dokumenty,

 - sprawdzać dokumenty będących na Waszym koncie,

 - zamawiać skany czy kserokopie,

 - regulować należności wobec biblioteki.

Dodatkowo dzięki powiadomieniom w aplikacji użytkownicy są na bieżąco informowani o wszelkich działaniach na indywidualnym koncie czytelnika, a w szczególności o zbliżającym się terminie zwrotu, czy dostępności zarezerwowanych dokumentów.

 

 

Zachęcam do korzystania

 Dorota Pleśniak-Sh’Hadeh

 

Finał #KOMÓRKOMANII

15 listopada 2018 roku przeszedł do historii w ropczyckim Liceum,  jako dzień rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Do grona walczących z nowotworami krwi dołączyło aż 41 osób. Byli to pełnoletni uczniowie naszej szkoły, absolwenci oraz rodzice uczniów.

 Nad prawidłowością przebiegu rejestracji czuwali reprezentanci klasy 3C z grupy biologiczno-chemicznej, zadeklarowani wolontariusze Fundacji DKMS. Zadbali  nie tylko o przestrzeganie wszelkich wymaganych procedur, ale również o miłą  atmosferę, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości służyli rejestrującym się fachową radą.

 

Dzień Dawcy, jako  podsumowanie tegorocznej #KOMÓRKOMANII, po raz kolejny dowiódł, że chcemy  i umiemy pomagać.

Niezastąpionym Wolontariuszom oraz wszystkim tym, którzy zadeklarowali pomoc chorym na nowotwory krwi,  bardzo gorąco dziękuję i przekazuję również słowa uznania od pracowników Fundacji DKMS.

Bożena Piekarska

Międzynarodowy

Informatyczny Konkurs Bóbr 

w naszym Liceum 

 

13 listopada 2018 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym Bóbr organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polskie Towarzystwo Informatyczne (Oddział Kujawsko-Pomorski) oraz firmę Learnetic SA.

Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się dokładnie w tym samym czasie w prawie pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Idea konkursu zrodziła się na Litwie w 2004 roku, natomiast do Polski Bóbr zawitał w 2006 roku. Zadania konkursowe są tworzone i wybierane podczas zjazdów, w których udział biorą przedstawiciele wszystkich krajów zgłoszonych do konkursu. W tym roku ich spotkanie odbyło się na Cyprze. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszego Liceum. Wzięły w nim udział 23 osoby, przede wszystkim z klas o profilu matematyczno-informatycznym. W ciągu 60 minut uczniowie mieli  rozwiązać 24 zadania testowe. Musieli wybrać  jedną poprawną odpowiedź spośród na ogół czterech możliwych lub wpisać odpowiedź we właściwym miejscu. 

 Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w grudniu. Życzymy naszym uczniom powodzenia w tej rywalizacji.

W hołdzie dla Niepodległej

 

 

 „Polsko! Nie jesteś ty już niewolnicą!

Lecz czymś największym czym być można – sobą!”

11 listopada 1918 roku ziściło się marzenie wielu pokoleń Polaków żyjących pod zaborami. Polska, po 123 latach niewoli, stała się samodzielnym państwem. 9 listopada 2018 roku, w setną rocznicę tego wydarzenia, cała społeczność szkoły zgromadziła się na uroczystym apelu poświęconym ojczyźnie i wolności. Pani Marta Różańska, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ropczycach przekazała pani dyrektor Grażynie Baran w imieniu Starosty flagę narodową. Symboliczna wiązanka kwiatów złożona pod tablicą Patrona Szkoły była wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy oddali życie w ofierze za Niepodległą. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych: Sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach i Sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Ropczycach, społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy. Słowa najważniejszej polskiej pieśni patriotycznej łączyły tego dnia wszystkich Polaków dlatego zabrzmiały wyjątkowo wzruszająco. Uczniowie klasy IB: Jakub Wielgus, Emilia Alberska, Natalia Rachwał i Krzysztof Sroka przypomnieli zebranym w prezentacji multimedialnej polskie Drogi do niepodległości. W montażu słowno -muzycznym „Niepodległa” wystąpili: Gabriela Mardeusz, Gabriela Przybek, Natalia Bereś, Katarzyna Pacanowska, Michał Pyskaty, Mateusz Bizoń, Aleksandra Góra, Wiktoria Panek, Magdalena Pająk i Klaudia Boduch. Słowa poezji i pieśni przenosiły zebranych myślą do trudnych czasów powstań, wspominały bezimiennych bohaterów i uświadamiały wielką cenę odzyskanej wolności.

                                                                                                        Kp

Matematycznych wyzwań ciąg dalszy…

 

 Młodzież, zwłaszcza z klas matematyczno – informatycznych, podejmuje liczne wyzwania związane  z przedmiotem kierunkowym. Ostatnio, 7 listopada 2018 roku, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach próbowali swoich sił w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus. Matematyka Plus. To sprawdzona od lat forma doskonalenia matematycznych umiejętności. Do konkursu przystąpiło 25 osób. Z testu składającego się z pytań zamkniętych, rozwiązywanego w ciągu 45 minut, można było uzyskać 100 punktów. Wyniki zostaną ogłoszone w styczniu przyszłego roku szkolnego. Życzymy naszym reprezentantom powodzenia w tej rywalizacji. 

Walka o diamenty rozpoczęta!

 

 

W I etapie Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH Kraków wystartowali:

- w kategorii matematyka: Miłosz Czarnik, Mateusz Marciniec, Michał Sieroń oraz Mateusz Zięba,

- w kategorii informatyka: Mateusz Marciniec oraz Michał Sieroń.

Wszyscy są uczniami klasy III o kierunku matematyczno-informatycznym.

Życzymy sukcesów we wszystkich etapach olimpiady.

 

 

Jedziemy na finał!

Imponującym osiągnięciem może poszczycić się czworo uczniów Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, którzy zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego XXXIV Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała.  Nasze szkolne talenty matematyczne to:

z klasy pierwszej: Małgorzata Feret, Michał Kobiera oraz Jędrzej Sieroń,

z klasy trzeciej: Michał Sieroń.

Finał konkursu odbędzie się w piątek, 16 listopada 2018 roku w Łańcucie. Życzymy powodzenia reprezentantom naszego powiatu.

Agnieszka Żurek-Smolak

Liceliada 2018/2019 - piłka ręczna

 

 

7 i 8 listopada 2018 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w  Sędziszowie Małopolskim odbyły się zawody Licealiady w piłce ręcznej .

 

7 listopada zaprezentowały się dziewczęta. Nasza szkoła zajęła 2 miejsce.

Skład drużyny: Andreasik Oliwia (1A), Borek Patrycja (2A), Katarzyna Chmiel (2B), Joanna Cwanek (1A), Małgorzata Kot (3E), Paulina Łagowska (1C), Anna Mazan (3A), Anna Mucha (2B),  Sonia Strzok (3A), Kinga Tatara (1A), Klaudia Wąsik (2A).

Opiekunem zespołu był pan mgr Robert Raś.

 

8 listopada zagrały zespoły chłopców. Drużyna naszego Liceum zajęła 4 miejsce.

Skład: Dominik Gorczyca (3D), Rafał Andreasik (1E),  Krystian Bajor (1D), Maciej Czech (1D), Mikołaj Fąfara (1D), Jakub Łętek (2D), Michał Pyskaty (2D), Mikołaj Cebulski (1B), Kacper Przystasz (1A), Mikołaj Rymut (1D).

Opiekunem zespołu był pan mgr  Łukasz Bieszczad 

 

„Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości…” –

obchody Święta Niepodległości w  naszym Liceum

ŹRÓDŁO: YOUTUBE.COM

          11 listopada 2018 roku obchodzimy 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze Liceum włączyło się w ogólnopolskie świętowanie jubileuszu. W celu upamiętnienia tej ważnej rocznicy 9 listopada odbędzie się w szkole uroczysty apel. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych: Sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach i Sztandaru Żołnierzy Armii Krajowej oraz złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w obronie ojczyzny, uczniowie wspólnie odśpiewają hymn narodowy. W ten sposób cała społeczność szkolna włączy się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.

W programie uroczystości znajdą się również: montaż słowno- muzyczny „Niepodległa” w wykonaniu młodzieży oraz prezentacja multimedialna „Drogi do niepodległości”.

 

 

Projekt wymiany młodzieży

w ropczyckim Liceum

 W październiku tego roku już po raz piąty uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach spotkali się z młodzieżą z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły z Turyngii. Organizatorkami projektu pt.,, Różnorodność wzbogaca – poznajemy różnice kulturowe wspólnej Europy” były: pani Cecylia Szędzioł, nauczycielka języka niemieckiego i pani Lubow Ozimbłowska, nauczycielka języka angielskiego.

21 października 2018 roku rodziny goszczące  powitały 20-osobową grupę młodzieży ze szkoły średniej Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg. Niektórzy uczniowie znali się już z wcześniejszego projektu, ale dla większości było to pierwsze spotkanie z kolegami z Niemiec. Niedziela była dla uczestników wymiany dniem rodzinnym i czasem odpoczynku po ponad 12-godzinnej podróży. Każdy spędził ją na swój sposób. Kilka osób przygotowało dla swoich gości tradycyjny polski obiad, inni zorganizowali wycieczki np. Julia z kl.2D postanowiła pokazać Ericowi Falchowi Zamek w Łańcucie, a Andżelika z kl.2A zabrała Eliasa Greinera i Moritza Wernera na przejażdżkę wozem strażackim.

Poniedziałek był dniem wzajemnego poznawania się i integracji. Rano, po oficjalnym powitaniu gości przez panią dyrektor Grażynę Baran, uczniowie z Niemiec wraz z kolegami z Liceum udali się na zajęcia lekcyjne w szkole, po czym wzięli udział w grach i zabawach, które przygotowała pani Cecylia Szędzioł – główny opiekun projektu. Następnie w grupach mieszanych odbyły się warsztaty z rękodzieła, podczas których uczniowie wykonywali samodzielnie kolorowe drzewka. Warsztaty przygotowali i prowadzili w języku angielskim: Wiktoria Gąsior z kl. 2D, Aleksandra Rachwał z kl. 2B, Weronika Nowacka z kl. 2D i Jakub Łętek z kl. 2D. Po zajęciach cała grupa polsko-niemiecka wyruszyła na spacer po Ropczycach. Rolę przewodników pełnili m.in. Michał Pyskaty z kl.2D, który, podczas oprowadzania po kościele farnym, zaprezentował  również swoje umiejętności gry na organach , Jakub Mosior z kl. 3B, Jan Miąso z kl. 3A oraz Sabina Kliś z kl. 1E.     

We wtorek uczniowie Liceum oraz ich koledzy z Niemiec wybrali się na wycieczkę do Krosna, gdzie zwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła i brali udział w zajęciach warsztatowych. Każdy otrzymał wyjątkowy upominek – własnoręcznie pomalowany szklany kubek. Po obiedzie w regionalnej restauracji ,,Posmakuj Krosno” młodzież zwiedziła bunkier wojenny w Stępinie – unikatowy w skali europejskiej schron kolejowy z czasów II wojny światowej. Po dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili do domów.

W czwarty dzień wymiany odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie, do najpiękniejszej w Polsce jaskini Raj oraz do ruin zamku w Chęcinach. Po powrocie i krótkim odpoczynku w domach uczniowie spotkali się  znów w murach szkoły podczas wieczorku integracyjnego. Pani Dyrektor w imieniu swoim oraz Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, pana Witolda Darłaka podziękowała wszystkim uczestnikom wymiany, rodzicom i organizatorom oraz wręczyła upominki. Grupa niemiecka również obdarowała nas upominkami oraz czekoladowymi serduszkami. Rodziny goszczące przygotowały na to spotkanie specjały kuchni polskiej, a młodzież zaprezentowała tańce regionalne i współczesne. Na wieczorek przybyli również inni uczniowie Liceum, którzy chcieli spędzić więcej czasu z naszymi gośćmi.

Czwartek był ostatnim dniem wymiany. Rano młodzież niemiecka spakowała bagaże do autobusu, a następnie wszyscy razem wyruszyli na ostatnią wycieczkę, do Krakowa. Pierwszym punktem programu był Kopiec Kościuszki. Julia Darłak z klasy 2D i Maria Styś z klasy 2A opowiedziały gościom z Niemiec o historii tego miejsca. Po zwiedzeniu miasta i staropolskim obiedzie grupa udała się pod Galerię Krakowską. Podczas pożegnania nie zabrakło ciepłych słów, uśmiechu i wzruszenia. Z pewnością przyjaźnie, które młodzi ludzie nawiązali przez ten czas, nie zakończą się na tym jednym projekcie.

 

Pragniemy złożyć wyrazy wdzięczności sponsorom naszego przedsięwzięcia:

- panu Witoldowi Darłakowi -  Staroście Powiatu  Ropczycko-Sędziszowskiego

- panu Józefowi Siwcowi - Dyrektorowi Generalnemu Zakładów Magnezytowych ROPCZYCE S.A.

panu Robertowi Stefanowskiemu - Prezesowi Zarządu Firmy GREINPLAST Sp. z o.o.

- Radzie Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach

- organizacji ,,Polsko –Niemiecka Współpraca Młodzieży”

Maria Styś kl.2a

         

 #KOMÓRKOMANIA

sposobem licealistów na ratowanie życia

 

                                                                            

Co godzinę  ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Taką diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Dla wielu jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia takiego „genetycznego bliźniaka” jest bardzo małe. Zrozumiałym jest więc , że im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych zmagających się z  nowotworami krwi. Realny wpływ na poprawę sytuacji tych pacjentów ma każdy z nas. Będąc już pełnoletnim, ale  nie ukończywszy jeszcze 55 lat, można zarejestrować się jako potencjalny dawca. Doskonałą okazją do tego może być organizowany 15 listopada 2018 roku w  Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach Dzień Dawcy. Odbywać się on będzie w ramach Podkarpackiej #Komórkomanii . Wystarczy tego dnia przyjść do naszej szkoły, wypełnić stosowną deklarację oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. W tych wszystkich czynnościach pomocni będą odpowiednio przeszkoleni wolontariusze, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości związane z całą procedurą rejestracji. Bardzo istotną sprawą jest podjęcie świadomej, przemyślanej decyzji o chęci zostania potencjalnym Dawcą. Zarejestrowana osoba rezygnując z oddania swoich komórek dla dopasowanego już Biorcy,  pozbawia go szansy na wyleczenie, tym samym na przeżycie… Należy jeszcze wspomnieć o tym, że walczymy z mitem, iż pobieranie komórek macierzystych, bądź szpiku kostnego naraża Dawcę na paraliż związany z wkłuwaniem się do kręgosłupa. Jest to nieprawda! Komórki macierzyste w 80% pobierane są z krwi obwodowej a tylko 20%  stanowią pobrania szpiku i to z talerza kości biodrowej! Wszelkie informacje na temat dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych można znaleźć na stronie fundacji DKMS: www.dkms.pl . Zachęcamy też do przeczytania broszury informacyjnej na stronie szkoły , w zakładce  Dla rodziców oraz odwiedzenia szkolnego facebooka, gdzie podstawowe  informacje  o dawstwie poparte  są filmami. Osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie, ale pragną przyłączyć się do walki z nowotworami krwi,  mogą zainspirować swoich bliskich  i znajomych do zarejestrowania się. Każdy Dawca jest na wagę Życia! Nie bądź obojętny! Podaruj komuś życie! Twoje wsparcie ma znaczenie!

Do zobaczenia 15 listopada w godz. 9.30 - 15.30 w Liceum Ogólnokształcącym Tadeusza Kościuszki w Ropczycach!

 

 

Kampania CzytajPL 2018

wystartowała w naszej szkole!

 

 

 

Ruszyła największa polska akcja czytelnicza –

„Upoluj swoją książkę”!

Nasza szkoła znalazła się w gronie blisko tysiąca szkół średnich wybranych do uczestnictwa w tegorocznej edycji Czytaj PL, której towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”. Na czytelników czekają m.in. dzieła Olgi Tokarczuk, Johna Flanagana czy Remigiusza Mroza.

Dzięki akcji „Upoluj swoją książkę” wszyscy uczniowie mogą wypożyczyć książkę nawet podczas pięciominutowej przerwy na korytarzu szkolnym – wystarczą do tego smartfon i aplikacja. Plakaty dające dostęp do bestsellerów zostały powieszone na korytarzach szkoły oraz w bibliotece.

Czytaj PL trwa do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony m.in. na każdym plakacie, aby otrzymać dostęp do darmowych e-booków. Szczegółowe informacje o akcji można uzyskać w bibliotece szkolnej.

Lista dostępnych książek w akcji:

 1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
 2. Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
 3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
 4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
 5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
 6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
 7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
 8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
 9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
 10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
 11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
 12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

   

Nasi matematycy znów bezkonkurencyjni!

18 października 2018 roku w naszym Liceum odbył się etap powiatowy XXXIV Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała.

Wzięło w nim udział 30 uczestników z powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach okazali się bezkonkurencyjni. Zdystansowali wszystkich, osiągając następujące wyniki:

W kategorii  klas pierwszych:

I miejsce – Michał Kobiera 1C,

II miejsce – Jędrzej Sieroń 1C,

III miejsce – Małgorzata Feret 1C,

IV miejsce – Maciej Pięta 1C.

 

W kategorii klas drugich:

I miejsce – Mateusz Ciepielowski 2C,

II miejsce – Zuzanna Malec 2C,

III miejsce  - Magdalena Szostak 2B, Witold Szydło 2D, Bartosz Zięba 2D.

 

W kategorii klas trzecich:

I miejsce – Michał Sieroń 3D,

II miejsce – Miłosz Czarnik 3D,

III miejsce – Mateusz Marciniec 3D,

IV miejsce – Karol Feret 3D.

 

Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

 

Czekamy na gości z Niemiec!

 

 Przygotowania do kolejnego projektu wymiany nabierają tempa. Jeszcze kilka dni i w progach Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach powitamy 20-osobową grupę młodzieży ze szkoły partnerskiej z Niemiec. Uczniowie z Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg zamieszkają u polskich rodzin goszczących. Niektórzy licealiści znają już swoich kolegów i ich rodziny z projektu, w którym uczestniczyli w marcu tego roku w Niemczech. Dla wielu był to wówczas pierwszy dłuższy pobyt za granicą. Obecny projekt realizowany będzie pod hasłem: ,,Różnorodność wzbogaca - różne kultury w naszej wspólnej Europie”. W programie przewidziane są m.in. wspólne warsztaty w języku obcym, wieczór integracyjny oraz wycieczki do Krosna, Krakowa i w Góry Świętokrzyskie. Bardzo cieszymy się, że z każdym rokiem nasi uczniowie z coraz większą pewnością siebie przystępują do projektów wymiany i dostrzegają zalety płynące z tego sposobu nauki.

 Biorąc udział w różnorodnych formach aktywności nasza młodzież  uczy się planować działania we współpracy z innymi, stawiać cele i je realizować. Praca projektowa wymaga od uczniów zdolności ustalania priorytetów, terminowości i planowania czasu oraz kształtuje poczucie odpowiedzialności i wytrwałości. Uczniowie zdobywają bardzo cenne umiejętności: uczą się negocjować, wypracowywać kompromis, ale też zarządzać innymi. Tygodniowy kontakt z kolegą z wymiany to także nieoceniona szansa na sprawdzenie i rozwinięcie umiejętności językowych oraz zaprezentowanie swoich mocnych stron.

Opiekę nad projektem sprawują pani Cecylia Szędzioł oraz pani Lubow Ozimbłowska, nauczyciele języków obcych.

Projekt dofinansują: organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz sponsorzy.

Cecylia Szędzioł

 

 

Konkurs wiedzy o "Potopie" Henryka Sienkiewicza

 

„Czasem więcej słowem można wskórać niźli orężem…”

Sienkiewicz ”Potop”

 

16 października 2018 r. w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w czytelni biblioteki szkolnej odbył się międzyklasowy Konkurs wiedzy o „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Autor  Trylogii był nie tylko pisarzem, ale też osobą bardzo zaangażowaną w działalność niepodległościową.

Trzyosobowe reprezentacje klas drugich i trzecich miały za zadanie rozwiązać test ze znajomości Potopu oraz biografii Sienkiewicza. Uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu, a walka była do tego stopnia wyrównana, że o ostatecznym wyłonieniu zwycięzców zadecydowała dogrywka. Uroczyste wręczenie laureatom dyplomów i nagród odbyło się w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach podczas gali wręczania nagród finalistom Powiatowego Konkursu Historycznego „100-lecie Niepodległości” oraz innych konkursów związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wyniki konkursu:

I miejsce klasa 2A

reprezentowana przez: Andżelikę Bajor, Klaudię Błoniarz  i Patrycję Borek

II miejsce klasa 3C

reprezentowana przez: Karolinę Jagiełkę, Katarzynę Kisiel i Michała Grzesika

III miejsce klasa 2D

reprezentowana przez: Wiktorię Gąsior, Weronikę Nowacką i Jakuba Łętka.

 

Konkurs wiedzy o „Potopie” ukazał naszym uczniom wartość twórczości Sienkiewicza. Jego powieści są, mimo upływu lat, nadal aktualne. Podkreślają znaczenie patriotyzmu w życiu narodu, uczą honoru, męstwa, wierności zasadom oraz szacunku wobec tradycji.

Laureatom konkursu gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zmaganiach.

O Kamilu i Konradzie znów głośno

 

Przez trzy lata pobytu w szkole przyzwyczaili nas do swoich sukcesów. Nie było takiego konkursu matematycznego i informatycznego, w którym ich nazwiska nie pojawiłyby się wśród zwycięzców.

Kamil Roman i Konrad Kalita, absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, otrzymali nagrody pieniężne Zarządu Województwa Podkarpackiego przyznane w ramach realizacji Programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu”

Wręczenie nagród nastąpiło 15 października 2018 roku na uroczystej Gali w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Do składających gratulacje dołącza z radością cała społeczność Liceum. Życzymy naszym Absolwentom sukcesów na studiach, takich wyzwań, dzięki którym zaprezentują swoje możliwości oraz powodzenia w życiu osobistym i zawodowym.

                                                                                                        Kp.

Dzień Edukacji w ropczyckim Liceum!

 

Święto Edukacji w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach obchodzono bardzo uroczyście. W piątek, 12 października, odbyło się spotkanie nauczycieli i pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Pan Witold Darłak – starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego -  złożył gratulacje pani dyrektor Grażynie Baran oraz całemu gronu pedagogicznemu za osiągnięcia w pracy z młodzieżą i życzył dalszych sukcesów. Zastępca przewodniczącej Rady Rodziców – pani Lucyna Ziemińska - podziękowała pedagogom za codzienny trud, zaangażowanie i cierpliwość.

Dzień Edukacji jest zawsze okazją do wyróżnienia nauczycieli  za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej,  opiekuńczo-wychowawczej oraz wzorową realizację innych zadań statutowych szkoły, np.: osiąganie dobrych wyników w nauczaniu potwierdzonych egzaminami zewnętrznymi uczniów, podejmowanie działalności innowacyjnej w zakresie wdrażania nowatorskich metod nauczania i wychowania, opracowywania autorskich programów i publikacji, czy sukcesy w pracy z uczniami uzdolnionymi.

Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania odebrał w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie pan Bolesław Rząsa.

Pan Witold Darłak wręczył Nagrody Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pani dyrektor Grażynie Baran oraz pani Agnieszce Żurek Smolak.

Nagrodą Dyrektora wyróżnieni zostali następujący nauczyciele i pracownicy szkoły: pan Bolesław Rząsa, pan Hubert Paśko, pani Halina Jedynak, pani Bernadeta Lew oraz pan Mariusz Szczyrek.

16 października w obchody Dnia Edukacji Narodowej włączyła się cała społeczność uczniowska. Oprócz podziękowań, życzeń i kwiatów Samorząd Uczniowski po raz kolejny przyznał nauczycielom Złote Tadeusze w różnych kategoriach. Do każdej z nich wytypowano po trzy osoby. Młodzież  miała więc okazję, by docenić nauczycieli w wielu dziedzinach.

W kategorii Diamentowa Piła zwyciężyła pani Marta Rząsa. Tytuł Mistrza Ciętej Riposty otrzymał pan Stanisław Wojtanowicz. Talentem Wszechstronnym została pani Cecylia Szędział. Pan Hubert Paśko zwyciężył w kategorii Złote Usta.  Złotego Tadeusza w kategorii  Debiut Roku otrzymał ksiądz Sławomir Lubas. Pan Robert Raś zwyciężył  jako Sokole Oko. Pasterzem Zbłąkanych Owieczek został ksiądz Damian Czyżewski. Za Bratnią Duszę uznano Panią Bożenę Piekarską.

Uczniowie nagrodzili nie tylko nauczycieli, ale docenili również tych, którzy dbają o porządek w szkole. Złotego Tadeusza w kategorii Strażnik Teksasu otrzymał już po raz kolejny pan Mariusz Szczyrek.

Również nauczyciele wzięli udział w plebiscycie. Mieli oni okazję zagłosować na Klasę z Klasą. Została nią IIC.

Gratulujemy laureatom wszystkich nagród, a  całemu gronu pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły życzymy wielu sukcesów i cierpliwości w codziennej pracy.

Kp.

 

 

Nagrody dla najzdolniejszych

9 października 2018 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ropczycach odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów, nagród rzeczowych i finansowych dla uzdolnionej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach otrzymali nagrody finansowe oraz rzeczowe za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2017/2018. Wręczenia nagród dokonali pan starosta Witold Darłak oraz pani wicestarosta Bernadeta Frysztak. Złożyli oni uczniom gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

Nagrody rzeczowe otrzymali: 
1. Kinga Bielarska – klasa pierwsza
2. Mateusz Ciepielowski – klasa druga
3. Michał Cynarski – klasa pierwsza
4. Miłosz Czarnik – klasa trzecia
5. Nikola Grabiec – klasa pierwsza
6. Aleksandra Karaś – klasa pierwsza
7. Paulina Łagowska – klasa pierwsza
8. Karolina Maciołek – klasa pierwsza
9. Wiktoria Panek – klasa pierwsza
10. Maciej Pięta – klasa pierwsza
11. Klaudia Róg – klasa pierwsza
12. Michał Sieroń – klasa trzecia
13. Emilia Szpara – klasa trzecia
14. Jakub Wielgus – klasa pierwsza
15. Bartosz Zięba – klasa druga

Nagrody finansowe otrzymali:
1. Michał Kobiera – klasa pierwsza
2. Kacper Kojder – klasa pierwsza

Pani dyrektor Grażyna Baran oraz nauczyciele Liceum gratulują wyróżnionym uczniom, życzą satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć i kolejnych sukcesów.

                                                                                                                 Kp

Spotkania Licealistów z historią...

 4 października 2018 roku 45 uczniów klas 2c i 2d uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym na projekcję filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića.

            Seans filmowy w rzeszowskim kinie Helios poprzedziła krótka prelekcja pracownika IPN, przybliżająca tło historyczne filmu oraz realia drugiej wojny światowej. Uczniowie mogli obejrzeć prawdziwą historię polskich asów przestworzy, inspirowaną bestsellerem Arkadego Fiedlera. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzyli elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. Film ukazał nie tylko spektakularne akcje powietrzne polskich pilotów podczas bitwy o Anglię, ale również ich niezwykłe bohaterstwo i prawdziwy patriotyzm. Wszyscy uczniowie z uznaniem wypowiadali się o filmie i nie kryli podziwu dla polskich lotników.

Po seansie filmowym przyszedł czas na wyjazd do Łańcuta i zwiedzanie jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce – pałacu Lubomirskich i Potockich. Młodzież z zainteresowaniem oglądała wnętrza zamkowe i słuchała opowieści ukazujących historię zamku, co nie uszło uwadze pani przewodnik, która na zakończenie pochwaliła postawę i zachowanie uczniów naszego Liceum. Podróż w obie strony przebiegała w radosnej atmosferze, przy dźwiękach muzyki i śpiewie karaoke.

Cecylia Szędzioł

Z doświadczeniem w przyszłość 

 

 

Nazwa Programu Operacyjnego:

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Numer i nazwa Osi priorytetowej: IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie
Numer i nazwa Działania: 9.2 Poprawa jakości kształcenia ogólnego

 

Wartość projektu: 899 250,07 zł

Wkład własny Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego: 46 512,00 zł

Wkład UE: 764 362,55 zł

 

Okres realizacji projektu: od: 2018-07-01 do: 2020-06-30

 

Cel główny projektu:

Podniesienie jakości kształcenia w Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach w okresie do 30.06.2020 r. poprzez wzrost kompetencji kluczowych u 320 uczniów, w tym 214 kobiet i 106 mężczyzn, podniesienie umiejętności i kompetencji 26 nauczycieli, w tym 17 kobiet oraz doposażenie Liceum Ogólnokształcącego w niezbędny sprzęt, narzędzia i pomoce dydaktyczne

skutkujące zwiększeniem stopnia wykorzystania TIK w dydaktyce i nauczania metodą eksperymentu.

 

Grupy docelowe:

 • Liceum Ogólnokształcące w Ropczycach wraz z kadrą pedagogiczną - udział w projekcie 27 nauczycieli (18 kobiet i 9 mężczyzn), w tym 5 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.
 • Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w łącznej liczbie 400 osób (268 kobiet i 132 mężczyzn) objęci wsparciem projektowym.

 

Najważniejsze produkty i rezultaty przewidziane do osiągnięcia:

 1. Liczba nauczycieli, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu - 26
 2. Liczba uczniów, którzy nabyli kompetencje kluczowe po opuszczeniu programu - 320, w tym 214 kobiet
 3. Liczba szkół i placówek systemu oświaty wykorzystujących sprzęt TIK do prowadzenia zajęć edukacyjnych – 1
 4. Liczba szkół, w których pracownie przedmiotowe wykorzystują doposażenie do prowadzenia zajęć edukacyjnych – 1

 

Zadania:

 1. Doposażenie szkoły w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne
 2. Rozwijanie kompetencji i umiejętności uczniów
 3. Doskonalenie kompetencji i umiejętności nauczycieli

Historie prawdziwe...

3 października 2018 roku młodzież klas IB, IC i IE obejrzała film o polskich lotnikach biorących udział w bitwie powietrznej o Anglię. Przed projekcją „Dywizjonu 303” uczniowie wysłuchali prelekcji pracownika IPN na temat zasług Polaków w walkach z Luftwaffe. To ich wkład w ostateczne zwycięstwo nad Niemcami skłonił Winstona Churchilla do wypowiedzenia pamiętnych słów: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym”.

Następnie młodzież udała się do Markowej i obejrzała ekspozycję w muzeum im. Rodziny Ulmów dokumentującą bohaterstwo Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Historie prawdziwe, które poznali tego dnia uczniowie, skłaniają do refleksji nad istotą człowieczeństwa i znaczeniem takich wartości jak miłość, dobro, wolność, współczucie… Przykłady bohaterów, zarówno tych zapamiętanych jak i bezimiennych, uświadomiły wszystkim, że człowiek zawsze może być silniejszy niż warunki czasu i miejsca.

                                                                                                      kp

 

XXII PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

26 września 2018 r. maturzyści z południowej części diecezji rzeszowskiej wyruszyli na Jasną Górę, aby powierzyć Jasnogórskiej Matce przygotowania do jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu. Towarzyszyli im księża katecheci oraz wychowawcy. Wśród ponad 900 uczestników pielgrzymki nie zabrakło uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach.

Katecheza wygłoszona przez księdza Daniela Drozda na rozpoczęcie dnia pielgrzymkowego dotyczyła sytuacji współczesnych ludzi, którzy w poszukiwaniu wartości duchowych często zderzają się z niezrozumieniem a czasami wrogością otoczenia. Pokrzepienie każdemu człowiekowi powinna nieść prawda, że dla Bożego miłosierdzia nie ma żadnych granic. Pan Jezus nie wypomina grzechów, ale daje potrzebującemu miłość i bliskość. Po tej nauce pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu. Wiele osób przystąpiło do sakramentu pokuty. Po zakończeniu adoracji rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego. W homilii skierowanej do młodych ksiądz biskup zwrócił uwagę na znaczenie ideałów i wartości w życiu człowieka. Spotkanie maturzystów na Jasnej Górze zakończone zostało różańcem w kaplicy Cudownego Obrazu. W tym wyjątkowym dniu każdy miał też czas na adorację prywatną, mógł więc powierzyć Maryi swoje sprawy i prośby.

                                                                                     Monika Sąsiadek

Lekcja historii ...

 26 września uczniowie klas IA i ID obejrzeli w kinie Helios film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Następnie młodzież udała się do Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Muzeum powstało w celu upamiętnienia bohaterstwa Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.  Obiekt jest pierwszą w Polsce placówką muzealną poświęconą temu zagadnieniu.

Wystawa stała pokazuje tylko poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Organizatorzy podkreślają jednak, że jest to tylko część materiałów, którą udało się zebrać. Wielu bohaterów pozostanie na zawsze  bezimiennych.

Na wystawie prezentowane są materiały archiwalne (druki, fotografie, notacje, filmy dokumentalne)  ukazujące zarówno codzienne, wspólne życie ludności polskiej i żydowskiej, jak i koszmar prześladowań.

Centralnym miejscem sali wystawienniczej jest symbolicznie przedstawiony dom rodziny Ulmów, których tragiczna historia stała się  inspiracją do utworzenia Muzeum. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty opisane zostały w trzech językach: polskim, angielskim
i hebrajskim.

Wystawa dedykowana jest wszystkim, którym zależy na dialogu i wzajemnym szacunku. Opowiada historię zwykłych ludzi na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyły Polska i Europa.  Uświadamia również, do czego mogą doprowadzić: nienawiść, pycha i chora  żądza władzy.  Jednocześnie daje nadzieję, że nawet największe zło można pokonać odwagą i miłością drugiego człowieka.

Przed budynkiem Muzeum znajduje się plac z podświetlanymi tabliczkami, a na nich nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Środek placu zajmuje płyta z inskrypcją – pomnik poświęcony pamięci żydowskich ofiar zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli. Na murze obok budynku Muzeum umieszczono tabliczki z nazwiskami mieszkańców Podkarpacia pomagających Żydom. W sąsiedztwie Muzeum posadzono drzewka owocowe – jest to zalążek Sadu Pamięci.

Młodzież w wielkim skupieniu i z szacunkiem obejrzała wystawę oraz odmówiła modlitwę przy grobie rodziny Ulmów.

„Dla nas Polaków to była wojna i okupacja, dla Żydów koniec świata”.

(Jan Karski - emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego)

 Ten dzień był dla uczniów naszego Liceum niezapomnianą lekcją historii.

                                                                                                        J.G.

 

Sukcesy w konkursie "Zostań Mistrzem Ortografii" 

Świetną znajomością ortografii wykazali się uczniowie naszego Liceum, którzy wzięli udział w XIV edycji Powiatowego Dyktanda w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim. 

 

 Język niemiecki:

- I miejsce - Sabina Kliś kl.1E

-II miejsce - Klaudia Róg kl.1B

-III miejsce - Bartosz Zięba kl.2D

 

Język angielski:

-II miejsce - Maria Styś kl. 2A

-III miejsce - Witold Szydło kl. 2D

 

Język polski:

-III miejsce - Antoni Pasowicz kl. 2D

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów. 

                                                                                                                     

                                                                                                                                              kp.

"Koci Dzień" w naszym Liceum

 

24 września 2018 roku pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, gdyż tego dnia, zgodnie z tradycją, uczniowie klas drugich przygotowali dla młodszych koleżanek i kolegów otrzęsiny. Młodzież klas pierwszych prezentowała swoje umiejętności w wielu różnorodnych konkurencjach: występ klasowy, bieg w workach, rzut do kosza, wyścig z jajkiem, rysowanie karykatur wychowawców, quiz wiedzy o szkole, turniej „Jaka to melodia”, rywalizacja w łakomstwie – słodkości należało zjadać bądź to szybko, bądź wybiórczo (obgryzanie delicji). Wychowawcy uczniów klas pierwszych mieli okazję sprawdzić swoje zdolności artykulacyjne w łamańcach językowych. Humory dopisywały wszystkim, śmiechu było co niemiara, cztery godziny lekcyjne minęły w mgnieniu oka. Chociaż dyplomy za pierwsze, drugie i trzecie miejsce odebrały kolejno klasy: IC, IA, IB, to tego dnia wszyscy byli zwycięzcami: z oddaniem poświęcili się rywalizacji, poznali się lepiej, sprawdzili swoje możliwości, wykazali pomysłowość, poczucie humoru i dystans do siebie. Oby te cechy towarzyszyły im przez wszystkie lata nauki w Liceum. Życzymy samych sukcesów w nowej szkole!

kp

Sprzątaliśmy świat już 25 raz!

Wychodząc naprzeciw światowej akcji „Clean up the World”, uczniowie naszego Liceum po raz kolejny wykazali zaangażowanie w dbałość o środowisko przyrodnicze i ruszyli do sprzątania najbliższej okolicy. Będąc świadomymi ekologami w myśl tegorocznego hasła „Akcja- segregacja! 2x więcej, 2x czyściej!”, wszystkie zebrane odpady przykładnie posegregowali.

Selektywna zbiórka odpadów przynosi oszczędność energii i daje możliwość lepszego wykorzystania zasobów przyrodniczych. Jest to istotne również ze względu na konieczność osiągnięcia już w tym roku przez polskie gminy recyklingu na poziomie 30% .

Pamiętajmy o segregacji śmieci każdego dnia, pomagajmy naszej Ziemi codziennie!

 

Bożena Piekarska

Joanna Grabiec

 


W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin

 

11 września 2018 roku społeczność Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki w Ropczycach włączyła się w obchody święta Najświętszego Imienia Maryi. Po spotkaniu w klasach i obejrzeniu filmu pt. "Czy naprawdę wierzysz?" młodzież wraz z wychowawcami udała się na mszę świętą do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Kazanie poświęcone sylwetce świętego Stanisława Kostki było dla zebranych źródłem refleksji nad sensem istnienia człowieka i rolą wiary w życiu. Wszyscy opuszczali Sanktuarium utwierdzeni w przekonaniu, że ten dzień rekolekcji szkolnych dla młodzieży zaowocuje mądrymi wyborami, pracowitością i  dążeniem do wyznaczonych sobie celów.

Narodowe czytanie 2018 

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w całej Polsce zabrzmiały słowa „Przedwiośnia”, ponieważ  tę powieść Stefana Żeromskiego zaproponowano do akcji Narodowego Czytania. Przystąpili do niej także, jak co roku, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach. Młodzież klasy IB przypomniała losy Cezarego Baryki, który dorastał w czasie trudnych, historycznych przemian. Niepokorny, zbuntowany, bezkompromisowy nastolatek znalazł się nagle w samym centrum krwawych wydarzeń osamotniony i zmuszony do tego, by zbyt szybko wydorośleć. Powieść Stefana Żeromskiego niepokoi i zadaje pytania dotyczące kształtu II Rzeczypospolitej, dróg rozwoju państwa, osiągnięć, ale też błędów, jednak główną jej siłą dla młodych czytelników jest kreacja bohatera. Cezary Baryka okazuje się bardzo bliski współczesnej młodzieży. Szuka, jak młodzi wszystkich czasów, sposobu na życie, ale też niewzruszonych wartości, które nadałyby mu sens.


Szkolny dzień bezpieczeństwa cyfrowego

 

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach bierze udział w ogólnopolskim projekcie Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu ,,Bezpieczna +".

Celem projektu jest pogłębianie wiedzy i rozwijanie świadomości uczniów, nauczycieli oraz rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Jednym z elementów projektu jest zorganizowanie Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego. W naszej szkole odbył się on 10 września 2018 roku.

Pani Edyta Teter, Edukator Bezpieczeństwa Cyfrowego, przeprowadziła warsztaty z uczniami klas: IA, ID, IIB i IID dotyczące właściwego korzystania z Sieci oraz zagrożeń związanych ze światem cyfrowym. Problemy te były również przedmiotem dyskusji Pani Edukator z Dyrektorem Szkoły i Radą Pedagogiczną. Rodzice uczniów na najbliższych spotkaniach wywiadowczych otrzymają materiały opracowane w ramach projektu.

 

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl ma na celu wprowadzenie w  szkole systemowych rozwiązań, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i nauczeniu dzieci zasad mądrego korzystania z Internetu oraz urządzeń cyfrowych.

                                                                 

                                                                                              Aneta Grabiec

                                                                                              Jarosław Bieniek

Jubileusz 95-lecia Liceum Ogólnokształcącego  im. Tadeusz Kościuszki w Ropczycach

Szanowni Absolwenci i Przyjaciele Liceum, Droga Młodzieży!

Już 95 lat minęło od chwili, gdy w ropczyckiej szkole ogólnokształcącej zabrzmiał pierwszy dzwonek. Od 1923 roku szkoła ta współtworzyła piękną historię Ziemi Ropczyckiej. Tworzy ją nadal. Mury Liceum opuściło wiele pokoleń absolwentów, których praca przynosiła chlubę szkole. Z olbrzymią satysfakcją przypominamy o tak zacnym jubileuszu. Pięć lat temu, z okazji 90 – lecia działalności szkoły, ukazały się dwie publikacje, których zadaniem było ocalić od zapomnienia wszystko, co przetrwało w pamięci wychowanków Liceum.

Zachęcamy Absolwentów do spisywania wspomnień związanych ze szkołą. Każdy z Was był jej częścią, a więc tworzył historię i tradycje Liceum. Z radością opublikujemy wszystkie okruchy wspomnień: zarówno te sprzed 50, jak i 30, 20, 10… lat, te wywołujące uśmiech i te budzące wzruszenie. Wszystkie będą dokumentować mijający czas, a przecież „Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”.

Witaj szkoło!!!

 

 

 

Witaj szkoło!

3 września 2018 roku po raz kolejny w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach zabrzmiał dzwonek zwiastujący rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Po mszy świętej w kościele farnym, w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, Grono Pedagogiczne oraz zaproszeni goście: pani Teresa Olszewska – wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach i dotychczasowa wicedyrektor Liceum, pan Józef Rojek – przewodniczący Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego oraz pan Marian Darłak - wiceprezes Zakładów Magnezytowych S.A.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego oraz hymnu szkoły głos zabrała pani dyrektor Grażyna Baran, która powitała wszystkich zebranych. Uczniom życzyła wytrwałości i spełnienia założonych celów w rozpoczynającym się roku szkolnym.

Wspomniała o realizacji projektu pod nazwą  „Z doświadczeniem w przyszłość", dzięki któremu młodzież ucząca się w Liceum będzie mogła uczęszczać na dodatkowe zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i języków obcych.

Pani dyrektor nawiązała również do wydarzeń, które miały miejsce 1 września 1939 roku. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć ofiar wojny, zaś delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne chwile.

W sali gimnastycznej znalazło się również troje tegorocznych absolwentów Liceum. Za szczególne osiągnięcia w nauce oraz sporcie i wysokie wyniki matury tytułem Primus Inter Pares nagrodzeni zostali: Katarzyna Szpara w dziedzinie nauk humanistycznych, Kamil Roman w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych oraz Justyna Róg w dziedzinie sportu. Absolwenci otrzymali pamiątkowe medale i nagrody, które ufundowali: pan Roman Krzystyniak, pan Stanisław Czaja, pan Marian Darłak i pan Antoni Magdoń.

Zgodnie z tradycją uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Tuż po nim głos zabrał przedstawiciel pierwszoklasistów oraz przewodniczący samorządu uczniowskiego – Mateusz Kisiel, który zapewnił, że uczniowie klas pierwszych zawsze mogą liczyć na pomoc starszych koleżanek i kolegów.

Pani dyrektor  podziękowała za wzorową pracę nauczycielom: pani Teresie Olszewskiej, pani Danucie Kozak i panu Józefowi Grabosiowi, którzy wraz z końcem ubiegłego roku szkolnego odeszli na emeryturę. Podkreśliła ich zaangażowanie, poświęcenie i olbrzymi wkład w życie Liceum oraz przypomniała wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą.

 Po wystąpieniach zaproszonych gości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

Rok szkolny czas zacząć!

 

Informacja o wyborze najkorzystniejszej z ofert z dnia 19.09.2018 r.

 

Informacja z otwarcia ofert z dnia 05.09.2018 r.

 

Przetarg nieograniczony
na dostawy sprzętu i wyposażenia pracowni
w ramach projektu pod nazwą
"Z doświadczeniem w przyszłość"

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty

Zawiadomienie o unieważnieniu postępowania

 

Przetarg nieograniczony
na dostawy sprzętu i wyposażenia pracowni
w ramach projektu pod nazwą
"Z doświadczeniem w przyszłość"

Ogłoszenie o zamówieniu

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia

 

Załączniki:

pobierz załącznik 2.1 - formularz oferty

pobierz załącznik 2.2 - formularz cenowy

pobierz załącznik 3.1 - oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia

pobierz załącznik 3.2 - oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu

pobierz załącznik 3.3 - zobowiązanie podmiotu

pobierz załącznik 3.4 - oświadczenie o przynależności do grupy kapitałowej

pobierz załącznik 3.5 - wykaz dostaw

pobierz załącznik 4.1 - projekt umowy

pobierz Załącznik 5.1 - opis przedmiotu zamówienia

 

Przetarg nieograniczony
na dostawy sprzętu i wyposażenia pracowni
w ramach projektu pod nazwą
"Z doświadczeniem w przyszłość"

Ogłoszenie o zamówieniu

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia

 

Załączniki:

pobierz załącznik 2.1 - formularz oferty

pobierz załącznik 2.2 - formularz cenowy

pobierz załącznik 3.1 - oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia

pobierz załącznik 3.2 - oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu

pobierz załącznik 3.3 - zobowiązanie podmiotu

pobierz załącznik 3.4 - oświadczenie o przynależności do grupy kapitałowej

pobierz załącznik 3.5 - wykaz dostaw

pobierz załącznik 4.1 - projekt umowy

pobierz Załącznik 5.1 - opis przedmiotu zamówienia

 

Modyfikacja specyfikacji istotnych warunków zamówienia

 

Informacja z otwarcia ofert

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Bezpieczne wakacje

Gościmy

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Współpraca z uczelniami